Skip to content

7225 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block271
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description3S-CB-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage8,448
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,700
16%
Improvement Value:$1,726,700
84%
Total Assessment$2,065,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,083+7.3%
2024$33,625-22.2%
2023$43,213+2.1%
2022$42,319+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft8,448DeedBook 9182, Page 211Recorded2/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1915