Skip to content

411 71st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block275
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,661
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
62%
Improvement Value:$204,100
38%
Total Assessment$534,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,331+7.3%
2024$8,695-13.4%
2023$10,044+2.1%
2022$9,836+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4670, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1916