Skip to content

341 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$759,000
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block289
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,470
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
44%
Improvement Value:$412,900
56%
Total Assessment$742,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,978+7.3%
2024$12,094+15.9%
2023$10,436+2.1%
2022$10,220+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$759,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 9620, Page 531Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 9021, Page 528Recorded2/6/2015

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,470DeedBook 7289, Page 41Recorded5/25/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916