Skip to content

404 71st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 21, 2012

Property Information

Block276
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
61%
Improvement Value:$246,900
39%
Total Assessment$626,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,952+7.3%
2024$10,206+12.5%
2023$9,072+2.1%
2022$8,885+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 8862, Page 503Recorded7/30/2012

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 8647, Page 162Recorded1/23/2009

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,810DeedBook 8213, Page 281Recorded5/17/2007

Property Built

Built

Year Built: 1916