Skip to content

412 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block283
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,472
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
60%
Improvement Value:$237,200
40%
Total Assessment$591,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+7.3%
2024$9,625-8.6%
2023$10,535+2.1%
2022$10,318+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

From:

To:

Sq Ft1,472DeedBook 9715, Page 804Recorded12/16/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 7480, Page 341Recorded2/25/2005

Property Built

Built

Year Built: 1971