Skip to content

318 77th St(Unit C0301)North Bergen, NJ 07047

Built 2006

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block285
Lot34.02
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class21
Description3BR/2.5BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
40%
Improvement Value:$264,500
60%
Total Assessment$441,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,713+7.3%
2024$7,188-11.6%
2023$8,130+2.1%
2022$7,962+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 9178, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 2006