Skip to content

136 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2011

Property Information

Block305
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
64%
Improvement Value:$205,400
36%
Total Assessment$570,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,715+7.5%
2024$9,036+12.3%
2023$8,048+2.1%
2022$7,882+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911