Skip to content

237 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block292
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,050
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
47%
Improvement Value:$434,700
53%
Total Assessment$814,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,233+7.3%
2024$13,263+6.4%
2023$12,461+2.1%
2022$12,203+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 8742, Page 554Recorded7/20/2010

Property Built

Built

Year Built: 1956