Skip to content

221 72nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 13, 2000

Property Information

Block292
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
47%
Improvement Value:$372,100
53%
Total Assessment$702,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,266+7.3%
2024$11,430+2.9%
2023$11,109+2.1%
2022$10,879+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5647, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1931