Skip to content

237 73rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block293
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,337
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$354,000
56%
Improvement Value:$277,100
44%
Total Assessment$631,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,025+7.3%
2024$10,274+25.5%
2023$8,188+2.1%
2022$8,019+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,337DeedBook 9256, Page 357Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,337DeedBook 9235, Page 312Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft2,337DeedBook 7207, Page 266Recorded2/2/2004

Property Built

Built

Year Built: 1911