Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1503)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1503
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,127
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,800
37%
Improvement Value:$497,100
63%
Total Assessment$782,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,677+7.3%
2024$12,746-7.9%
2023$13,836+2.1%
2022$13,550+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft2,127DeedBook 9633, Page 997Recorded1/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1975