Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2203)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2203
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,127
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,800
40%
Improvement Value:$445,500
60%
Total Assessment$744,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,003+7.3%
2024$12,117-7.7%
2023$13,134+2.1%
2022$12,863+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft2,127DeedBook 9854, Page 448Recorded10/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$549,000
DeedBook 8799, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1975