Skip to content

7855 Blvd East(Unit C1710)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
May 29, 2013

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC1710
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,900
38%
Improvement Value:$388,600
62%
Total Assessment$629,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+7.3%
2024$10,248-3.0%
2023$10,571+2.1%
2022$10,352+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000
DeedBook 8913, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1975