Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2410)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2410
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,800
40%
Improvement Value:$388,600
60%
Total Assessment$642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223+7.3%
2024$10,458-6.2%
2023$11,150+2.1%
2022$10,919+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 9328, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1975