Skip to content

7855 Blvd East(Unit C2403)North Bergen, NJ 07047

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block315
Lot6
QualifierC2403
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA-VIEW
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage2,127
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,500
39%
Improvement Value:$474,800
61%
Total Assessment$777,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,579+7.3%
2024$12,654-4.8%
2023$13,292+2.1%
2022$13,017+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 9389, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1975