Skip to content

7705 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block320
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class47
Description2S-F-S
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,354
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,100
52%
Improvement Value:$329,300
48%
Total Assessment$692,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,096+7.3%
2024$11,272-22.2%
2023$14,480+2.1%
2022$14,181+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft2,354DeedBook 9859, Page 146NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1951