Skip to content

1301 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block348
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
55%
Improvement Value:$204,700
45%
Total Assessment$452,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,900+7.3%
2024$7,362-6.9%
2023$7,907+9.2%
2022$7,244+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9460, Page 35Recorded1/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1916