Skip to content

1229 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Jul 1, 2011

Property Information

Block348
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage763
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
64%
Improvement Value:$136,600
36%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710+7.3%
2024$6,253-0.4%
2023$6,280+2.1%
2022$6,150+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft763DeedBook 8799, Page 970Recorded7/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 1941