Skip to content

1214 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block348
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$247,500
45%
Improvement Value:$304,600
55%
Total Assessment$552,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,645+7.3%
2024$8,988+13.8%
2023$7,896+2.1%
2022$7,732+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,890DeedBook 9948, Page 747Recorded12/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1936