Skip to content

1306 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2024

Property Information

Block348
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,032
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
46%
Improvement Value:$324,500
54%
Total Assessment$599,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,473+7.3%
2024$9,760+22.3%
2023$7,978+2.1%
2022$7,813+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941