Skip to content

1407 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 17, 2011

Property Information

Block354
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,400
60%
Improvement Value:$184,900
40%
Total Assessment$462,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+7.3%
2024$7,526+19.2%
2023$6,315+2.1%
2022$6,185+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 8821, Page 959NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/5/2011

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 7667, Page 165Recorded9/16/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916