Skip to content

8407 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 24, 2016

Property Information

Block356
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
DescriptionKENNEDY DENTAL
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,297
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,400
38%
Improvement Value:$588,100
62%
Total Assessment$948,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,570+7.3%
2024$15,442-26.2%
2023$20,924+2.1%
2022$20,492+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5489, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1925