Skip to content

1402 84th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Feb 4, 2024

Property Information

Block357
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,260
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
58%
Improvement Value:$164,900
42%
Total Assessment$392,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+7.3%
2024$6,392-19.2%
2023$7,913+2.1%
2022$7,750+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9802, Page 488NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/15/2024

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7281, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1931