Skip to content

8103 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block377
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,156
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,500
40%
Improvement Value:$488,800
60%
Total Assessment$819,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,313+7.3%
2024$13,338+38.8%
2023$9,611+2.1%
2022$9,412+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1921