Skip to content

8400 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block390
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-B-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,088
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,000
58%
Improvement Value:$268,700
42%
Total Assessment$634,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,088+8.9%
2024$10,185-5.7%
2023$10,799+2.1%
2022$10,576+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 9767, Page 971Recorded8/31/2023

Property Built

Built

Year Built: 1951