Skip to content

8214 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2011

Property Information

Block390
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,186
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
43%
Improvement Value:$404,100
57%
Total Assessment$714,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,475+7.3%
2024$11,626+8.1%
2023$10,758+2.1%
2022$10,535+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 5983, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5153, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1911