Skip to content

8306 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block390
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,860
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,000
45%
Improvement Value:$396,600
55%
Total Assessment$722,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,624+7.3%
2024$11,764+10.4%
2023$10,658+2.1%
2022$10,438+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,860DeedBook 9408, Page 916Recorded6/12/2019

Property Sale

Sale
$402,500

From:

To:

Sq Ft2,860DeedBook 8673, Page 949Recorded7/9/2009

Property Built

Built

Year Built: 1911