Skip to content

8203 3rd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block390
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1S-B-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,605
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$324,000
57%
Improvement Value:$244,800
43%
Total Assessment$568,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937+7.3%
2024$9,260+21.7%
2023$7,609+2.1%
2022$7,452+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft1,605DeedBook 9922, Page 1Recorded8/13/2025

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4589, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1946