Skip to content

9015 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Oct 20, 1986

Property Information

Block401
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,549
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,000
55%
Improvement Value:$251,300
45%
Total Assessment$558,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,754+7.3%
2024$9,089+11.6%
2023$8,142+2.1%
2022$7,973+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3638, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1961