Skip to content

1134 91st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block412
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
46%
Improvement Value:$386,300
54%
Total Assessment$711,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,426+7.3%
2024$11,580-12.3%
2023$13,199+2.1%
2022$12,926+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 8991, Page 204Recorded8/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1961