Skip to content

143 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Apr 21, 2009

Property Information

Block426
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
62%
Improvement Value:$172,800
38%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,945+7.3%
2024$7,404+14.4%
2023$6,473+2.1%
2022$6,340+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8663, Page 345Recorded5/12/2009

Property Sale

Sale
$376,400

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 8039, Page 222NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 1916