Skip to content

139 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block426
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,538
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
53%
Improvement Value:$247,100
47%
Total Assessment$529,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,243+7.3%
2024$8,614+10.5%
2023$7,796+2.1%
2022$7,635+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 9755, Page 406Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$375,962

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 7286, Page 32Recorded5/19/2004

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5719, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4914, Page 321

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4541, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1916