Skip to content

3b Cove Lane NoNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$558,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage2,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
24%
Improvement Value:$586,800
76%
Total Assessment$774,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,527+7.3%
2024$12,606-13.6%
2023$14,597+2.1%
2022$14,296+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$558,000
DeedBook 9389, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1983