Skip to content

8b Cove Lane NoNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC0802
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage2,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
25%
Improvement Value:$505,900
75%
Total Assessment$678,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,852+7.3%
2024$11,044-13.8%
2023$12,818-12.1%
2022$14,576+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 9437, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1983