Skip to content

4d Cove Lane NoNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$506,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage2,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
23%
Improvement Value:$616,900
77%
Total Assessment$804,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,053+7.3%
2024$13,096-8.2%
2023$14,270+2.1%
2022$13,975+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$506,000
DeedBook 9225, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1983