Skip to content

11d Riverview CirNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 3, 2013

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC1104
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage2,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
22%
Improvement Value:$611,300
78%
Total Assessment$783,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,693+7.3%
2024$12,760-12.8%
2023$14,633+2.1%
2022$14,330+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8905, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1983