Skip to content

2b Cove Lane NoNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 3, 2014

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage2,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
23%
Improvement Value:$642,600
77%
Total Assessment$830,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,502+7.3%
2024$13,514-22.2%
2023$17,366+2.1%
2022$17,007+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8982, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1983