Skip to content

10d Cove Lane NoNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 16, 2018

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC1004
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage2,730
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,500
22%
Improvement Value:$597,600
78%
Total Assessment$770,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,454+7.3%
2024$12,537-34.5%
2023$19,151+2.1%
2022$18,755+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 9343, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1983