Skip to content

1114 23rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block50
Lot134
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage3,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,100
38%
Improvement Value:$421,800
62%
Total Assessment$684,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,965+7.3%
2024$11,150+19.4%
2023$9,336+2.1%
2022$9,143+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft3,260DeedBook 9289, Page 570Recorded3/12/2018

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,260DeedBook 8635, Page 944Recorded11/25/2008

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4917, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1916