Skip to content

1120 24th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971
Commercial

Last Sale Price
$4,850,000
Last Sale Date
Oct 11, 2002

Property Information

Block50
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-G
Dwellings---
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,100
87%
Improvement Value:$15,600
13%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,144+7.3%
2024$1,998+57.3%
2023$1,270+2.1%
2022$1,244+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$4,850,000
DeedBook 7002, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1971