Skip to content

1200 14th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block26
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,348
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,800
33%
Improvement Value:$540,800
67%
Total Assessment$801,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,004+7.3%
2024$13,050+33.4%
2023$9,786+2.1%
2022$9,584+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916