Skip to content

1721 40th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2019

Property Information

Block88
Lot288
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,354
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,200
46%
Improvement Value:$237,800
54%
Total Assessment$443,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+7.3%
2024$7,212+14.5%
2023$6,298+2.1%
2022$6,168+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5580, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1916