Skip to content

906 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block8
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,108
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
62%
Improvement Value:$175,100
38%
Total Assessment$462,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+7.3%
2024$6,491+14.9%
2023$5,648+2.1%
2022$5,531+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9800, Page 605NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1916