Skip to content

2014 47th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block93
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
48%
Improvement Value:$225,500
52%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,323+7.6%
2024$6,807+38.6%
2023$4,912+2.2%
2022$4,806+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5382, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1916