Skip to content

2100 47th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Dec 14, 1990

Property Information

Block93
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage950
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
59%
Improvement Value:$134,700
41%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+7.3%
2024$5,392-16.2%
2023$6,432+2.1%
2022$6,299+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4359, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1961