Skip to content

751 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 25, 2008

Property Information

Block104
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
44%
Improvement Value:$84,200
56%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,154+3.1%
2024$5,969+5.3%
2023$5,670+0.9%
2022$5,619+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 8563, Page 124Recorded7/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 1960