Skip to content

721 Seventh StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 9, 2025

Property Information

Block74
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage769
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,900
54%
Improvement Value:$46,800
46%
Total Assessment$101,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,662+3.5%
2024$3,536+6.1%
2023$3,334+1.0%
2022$3,300+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft769DeedBook 9932, Page 346Recorded9/25/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920