Skip to content

840 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
May 21, 2025

Property Information

Block113
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1S-F-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,900
44%
Improvement Value:$70,400
56%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,127+3.1%
2024$4,973+5.3%
2023$4,724+0.9%
2022$4,681+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft1,932DeedBook 9911, Page 442Recorded7/9/2025

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 9409, Page 68Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$452,500

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 8587, Page 173NU CodeOutside sample period (5)Recorded8/13/2008

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5606, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1957