Skip to content

853 Hudson AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1968

Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block113
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,142
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
43%
Improvement Value:$94,900
57%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,756+3.1%
2024$6,553+5.3%
2023$6,224+0.9%
2022$6,168+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968