Skip to content

860 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1981

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block113
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2S-B-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,530
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
28%
Improvement Value:$180,500
72%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,312+3.1%
2024$10,002+5.3%
2023$9,500+0.9%
2022$9,415+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft3,530DeedBook 9492, Page 635Recorded6/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1981